Stresten Arının

  • 30 Ocak 2014
  • 340 kez görüntülendi.
Stresten Arının

Kronik stres ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor (migren, depresyon, kalp hastalıkları gibi). Uzmanlar, birçok insanın stresle savaşırken kendine zarar verdiğini, nitekim bu durumun farkında olmadan yaşamaya devam ettiğini vurguluyor.

SAÇ
Stres belirtisi: Stres hormonlarının yarattığı sıkıntı, kafa derisine zarar verip saçların uzamasını engelleyebilir.
Çözüm: Yeteri kadar demir, omega 3 yağ asidi ve B 12 vitamini alın. Bunların hepsi saçınızın uzamasına yardımcı olur. Besin olarak da somon ve brokoli gibi yiyecekler tüketmelisiniz.

ÇENE
Stres belirtisi: Çenenizde yanma hissi vardır. Geceleri gerginlik yüzünden dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz.
Çözüm: Yatağa yatmadan önce beş dakika boyunca çenenize sıcak bir kumaş koyun. Isı, kaslarınızı rahatlatarak gıcırdatmanızı önler. Eğer işe yaramazsa o zaman diş doktorunuzla görüşüp bir ağız koruması isteyebilirsiniz.

MİDE
Stres belirtisi: Vücudunuzdaki stres hormonu kortizol seviyesinin yükselmesiyle sürekli bir şeyler atıştırmak, tatlı tüketmek isteyebilirsiniz.
Çözüm: Yüksek kalorili, sağlıksız ve açlık hissini artıran atıştırmalıklar yerine şekersiz ama şeker tadı olan bir sakız çiğneyebilirsiniz.

BURUN
Stres belirtisi: Alerjiye yatkın bir bünyeniz varsa bağışıklık sistemini zayıflatan stres, hapşırığınızı artırabilir. Ayrıca sürekli burnunuzu çekmeye başlarsınız.
Çözüm: Reçetesiz satılan ilaçlar bu alerjik duruma son verebilir. Ayrıca günde 30 dakika boyunca yapacağınız egzersizlerle adrenalin salgılayıp stresinizi atabilirsiniz.

DERİ
Stres belirtisi: İsilik olabilirsiniz. Ayrıca gergin olduğunuzda bedeniniz ekstra adrenalin pompalayarak, deride sivilce oluşumuna sebep olan sebum maddesinin yayılmasını harekete geçirir.
Çözüm: Problemli bölgeleri günde iki kez yıkayın. Jel veya sabun gibi temizleyiciler yağın yok olması için idealdir. Bunların bir faydasını görmezseniz, eczacınızdan sebumu yok eden bir krem önerisinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

KALÇA BÖLGESİ
Stres belirtisi: Stresli olduğunuzda beyniniz yumurtlama düzenini bozacak sinyaller göndermeye başlar ve bunun sonucunda düzensiz adet görebilir ya da hiç regl olmayabilirsiniz.
Çözüm: Jinekoloğunuza danışıp doğum kontrol hapı alabilirsiniz. Böylece eski adet düzeninize kavuşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ