Mide Balonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • 21 Şubat 2015
  • 421 kez görüntülendi.
Mide Balonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide balonu kesinlikle bir tedavi yöntemi olmakta ve kişilerin güzellik amacıyla ya da zayıflama isteğiyle uygulanmamaktadır. Kuruldan geçemeyen hastalara uygulanamadığı gibi, aynı zamanda daha önceden mide ameliyatı olmuş, yemek borusunda tahriş ve iltihap bulunan, ülser, yemek borusu yapısal bozukluk, midede yapısal bozukluk, büyük mide fıtığı olan hastalara da uygulanmamaktadır.
Günümüzde birçok kişinin obezite hastası olması ve kendisini yemeden alıkoyamaması üzerine uygulanan mide balonu ameliyatı hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Mide balonu nasıl uygulanır?
Çok eski dönemlerden beri sağlıklı bir şekilde kullanılan mide balonu, hormon hastalıkları uzmanı, diyetisyen, psikiyatri, gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanından oluşan bir kurul tarafından hastanın mide balonu ameliyatına uygunluğuna karar kılındıktan sonra uygulanan bir işlemdir.
Midenin hacmini küçültmek amacıyla mide içerisine yerleştirilen bir tedavi işlemi olan mide balonu, kişiye daha az yemek yeme ihtiyacı hissettiriyor ve az yemekle kişinin doymasını sağlıyor

Şişmanlık sebebiyle sağlığı risk altında bulunanlar, kalp ve şeker hastası olanlar, karaciğerlerinde yağlanma söz konusu olanlar, hareket edemeyenler, kas ve kemik hastalıklarının gelişim göstermesi, ailesinde kalp hastalığı bulunanlar, uyku apnesi gibi şişmanlıktan kaynaklı hastalıkları bulunanlar mide balonu ameliyatı için uygun kişilerdir.

Ayrıca vücut kitle indeksi 35 kg/m2’nin üzerindeki kişiler de mide balonu ameliyatı olmayan uygun hastalardır. Mide balonu ameliyatın kesinlikle bildiğiniz ameliyatlar gibi olmamaktadır. Bu ameliyatta en büyük avantaj dikişsiz olmasıdır. Mideye yerleştirilecek olan balon, endoskopi aletiyle ağızdan mideye doğru indirilir. Daha sonra içi boş halde indirilmiş olan balon şişirilir ve hastanın midesinde dolgunluk hissi oluşur. İsmi mide balonu ameliyatı olarak geçse de görüldüğü gibi hiçbir kesi uygulanmadan yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ