Kış Etkilerinden Cildi Korumanın Yolları

  • 11 Aralık 2014
  • 547 kez görüntülendi.
Kış Etkilerinden Cildi Korumanın Yolları

Soğuk Havanın Cildinize Zarar Vermesini Engelleyin

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuktan korunmak için kazaklar, paltolar, bereler, atkılar ve botlar gardıroplardaki yerini almaya başladı. Soğuk havalar sadece üşüme ve buna bağlı gribal enfeksiyonlara yol açmakla kalmayıp ciltte de bir takım problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Soğuk ve kuru hava derinin kurumasına ve hatta çatlamasına yol açmaktadır. Özellikle olgun ciltlerde kuruma ve çatlamalar daha çok görülmektedir. Bunun yanı sıra soğuğa bağlı olarak dudaklarda çatlamalar ve uçuk gibi enfeksiyonlar da görülmektedir. Mevsim değişikliklerinden en çok derimiz, tırnak ve saçlarımız etkilenmektedir.

Cildinizi Soğuğa Karşı Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler:
– Soğuk havaya karşı cildimizi korumanın en kolay ve pratik yolu kalın giysiler ile vücudumuzu tamamen örtmektir. Özellikle kış aylarında bere, atkı ve eldivenler cildinizi korumak için vazgeçemeyeceğiniz aksesuardan olmalıdır. Soğuk hava cildinize ne kadar az temas ederse vereceği zararda o oranda az olacaktır.
– Kış aylarında uzun süren sıcak banyolardan kaçınılmalıdır. Uzun banyolar, cildin daha çok kurumasına ve çatlamaya daha meyilli hale gelmesine neden olacaktır. Alacağınız ılık bir duştan sonra cildinize uygun nemlendiriciler kullanarak tüm vücudunuzu mutlaka nemlendirmelisiniz. Duş sırasında tercih edeceğiniz ürünler nemlendirici özellikte veya yağ içeren ürünler olmalıdır. Retinoik asit içeren kremlerin kollajen üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Kollajen üretiminin artması cilt yaşlanmalarının da önüne geçecektir.
– Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneşi zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka cilt tipinize uygun güneş koruyucu ürünleri tercih etmelisiniz. Özellikle karlı havalarda güneş cildinizi daha çok etkileyecektir. Bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalı ve gerekli tedbirleri almalısınız.
– Yaz aylarında terlemenin de etkisiyle sıvı tüketimimiz daha fazla olmaktadır. Ancak kış aylarında da soğuğa bağlı cilt kurumlarının önüne geçebilmek için sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra bitki çayları, kahve ve salep kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasındadır.
– Saçlar kış aylarında parlaklığını yitirir, kurur ve dökülmeler daha fazla görülür. Soğuğa bağlı gelişen saç problemlerinin önüne geçebilmek için öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra saçınızı kurumaya karşı koruyan şampuanlar, saç kremleri ve bakım ürünleri kullanmalısınız. Duş sırasında çok sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su saçınızın daha çok kurumasına yol açacaktır.
– Kış aylarında soğuğa bağlı olarak tırnaklarda kırılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir. Elleri kurutan deterjanlar uzak durulmalı, eldiven giyilmeli ve eller her yıkamadan sonra nemlendirilmelidir.
– Kışın güneş ışınlarından yararlanma şansınız daha düşük olduğu için D vitamini takviyesi almalısınız.
– Kış aylarında beslenme düzenine daha çok önem verilmeli vitamin, mineral, antioksidan ve doymamış yağ yönünden zengin besinlerle beslenmelidir. Dengeli beslenme cildi dışarıdan korumaktan daha etkili bir koruma yöntemidir. Kışın omega 3 desteği alınması cildin korunmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
– Kış aylarında topuk çatlakları da artmaktadır. Topuk çatlaklarını önleyebilmek için çorap kullanımı ihmal edilmemelidir. Topuklar çatlamayı önleyici yoğun kremler ile nemlendirilmeli ve krem sürüldükten sonra mutlaka çorap veya patik giyilerek nemlendirme sağlanmalıdır. Topuk kremlerinin banyodan sonra veya gece yatmadan önce kullanılması daha konforludur.
– Dudaklarda kuruma ve çatlamayı önlemek için dudaklar sık sık ıslatılmamalı ve yenmemelidir. Soğuk havalarda dışarıya çıkmadan önce ruj yerine bitkisel içerikli dudak nemlendiricileri sürülmelidir. Gece yatmadan önce sürülen nemlendiriciler gündüz sürülenlere nazaran daha etkilidir çünkü gündüz ıslanma ve silinme ihtimalleri daha yüksektir.

www.kadincahersey.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ