Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

  • 30 Ocak 2014
  • 353 kez görüntülendi.
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Tatlı hayaller gibi geçen yaz aylarından sonra bizi bekleyen kış mevsimi, soğuk, yağmur, kar, nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Hasta olmadan, yatağa düşmeden bu enfeksiyonları nasıl hafif atlatabiliriz?

Yapılan araştırmalar, yetişkinlerin yılda 2-4 kez, çocukların ise 6-8 defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini gösteriyor. Bu enfeksiyonların büyük kısmında etken virüsler olduğu için tedavi de genellikle semptomatik  oluyor. Hastalıklardan korunmanın ilk koşulu güçlü bir bağışıklık sistemi. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin açık havada spor yapmak, bol oksijen, bağışıklık sistemi için çok gerekli. Pozitif olmak, hayattan zevk almak, stres ve yorgunluktan uzak olmak, bol sebze ve meyve yemek, düzenli uyku, kafein, alkol ve sigaradan uzak durmak gibi. Ne yazık ki, her zaman bu kadar düzenli yaşamak, stresten uzak durmak mümkün olmuyor. Bu nedenle dışarıdan takviye olarak kullanılabilecek, sadece eczanelerde bulunan besin destekleri bulunuyor.

PELARGONİUM SİDOİDES KÖKÜ SIVI EKSTRESİ

Vatanı Güney Afrika olan Pelargonium sidoides kökü sıvı ekstresi, uzun yıllardır geleneksel tıp uygulamalarının bir parçası olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalar bitkinin köklerinden çıkarılan özün bronşit, sinüzit, anjin ve rinofarenjit olgularında etkili ve ayrıca antiviral özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve balgam söktürücü bir etkiye sahip olduğu da biliniyor. Bu nedenle değişik akut ve kronik enfeksiyonların tedavisine yardımcı oluyor. Pelargonium sidoides uygulaması ile öksürük, ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi yakınmalarda hızlı bir iyileşme sağlanabiliyor. Şimdiye kadar hiçbir yan etkiyle karşılaşılmamış olmasına karşın, kumarin türevleriyle birlikte kullanıldığında kan pıhtılaşmasını engelleyici etkide bir artış meydana gelebiliyor. Kullanımına gelince, akut enfeksiyonlarda yetişkinler ve 12 yaşından büyüklere günde 3 defa 20-30 damla, 6-12 yaşındaki çocuklara günde 3 defa 10-20 damla, 6 yaşından küçüklere günde 3 defa 5-10 damla, yemeklerden yarım saat önce bir miktar sıvı ile verilebiliyor. BETA- GLUKAN
Beta-glukan, ekmek mayası hücre duvarından elde edilen çoklu bağ yapısında bir poliglukoz molekül. Üniversitelerde yapılan çalışmalarla bağışıklık sistemi üzerindeki uyarıcı etkileri kanıtlanmış bulunuyor. Akyuvar  hücrelerinin daha etkin ve hızlı savunma yapmasını sağlıyor. Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yetişkinlere, sağlıklı bireylere günde 1-2 kapsül ya da 10-20 mg öneriliyor. Herhangi bir hastalık durumunda doz yükseltilebiliyor.

Çocuklarda da günde bir kapsül olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Beta-glukan hakkında çok sorulan iki soru var. Birincisi, “ekmek mayasına alerjisi olanlar kullanabilir mi?” Evet. Ekmek mayasından özel bir ekstraksiyon yöntemiyle ayrıldığından içinde ekmek mayası bulundurmuyor. İkinci soru da, “her gün kullandığımda bağışıklık sistemimi aşırı aktive etmiş olur muyum?” Hayır. Betaglukan makrofajı aktive ettiği için onu yabancı maddelere karşı hazırlıyor, yani ancak bakteri, virüs ya da mantarla temasa geçerse immün cevap oluşuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ