Tetik Parmak Tedavisi

  • 21 Ağustos 2016
  • 516 kez görüntülendi.
Tetik Parmak Tedavisi

Tetik parmak hastalığının henüz kesin nedeni bilinmemekte ancak, tetik hareketi yapılmasına muavenet eden kas ve kemiklerle ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Tetik parmak sorunun yaşandığı kısımdaki parmağın hareket etme kabiliyeti azalır, şişkinlik ve kalınlaşma husule gelir.
ekseri 40 yaşın üzerindeki diyabet ve romatizmal hastası kişilerde görülen bir rahatsızlık olan tetik parmak, nadiren de avuç içini sık kullanan genç sporcularda, çocuklarda hatta yeni doğan bebeklerde bile görülmektedir. Tetik parmak eğer tedavi edilmezse, hareket olanağı iyice azalır, hareket esnasında takılma meydana gelir ve sonrasında da parmak tamamen kitlenir hiç hareket edemez olur.
Tetik parmak nasıl tedavi edilir?
Her tendonun üzerini sarmış bir tabakası var olmakta ve bu tabakayı oluşturan kılıfın içindeki tendon parmakların hareket etmesi sonucu bir kayanın söz konusu olması yatağın içinde hareket etmesine neden olur.Tetik parmak tedavisinde amaç, şişkinliği indirmek ve parmağa hareket kabiliyetini geri kazandırmaktır. Tedavi için uzman bir hekime gidilmelidir. Hekim ilk olarak şişkinliği indirmeye yönelik ilaç tedavisi uygulayacak ve istirahat etmenizi önerecektir. Eğer ki sorunda olumlu bir değişme söz konusu olmazsa, tendonun kalınlaştığı bölgeye lokal kortizon enjeksiyonu yapılır. Sorun sık sık nüks edebilir, çoğu hastada bu tedavi yöntemleri sayesinde tam bir iyileşme sağlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ