Kulak Arkası Şişliğin Sebepleri Nelerdir?

  • 18 Aralık 2014
  • 2.343 kez görüntülendi.
Kulak Arkası Şişliğin Sebepleri Nelerdir?

Kulak arkasında şişlik hemen hemen hepimizin yaşadığı ve çoğu zamanda önemli bir problemi işaret etmediğinden dikkate alınmayan bir sorundur. Ancak bazı durumlarda kulak arkasında şişliğin meydana gelmesinin altında ciddi sağlık problemlerinin yer aldığı aklımızdan çıkmamalı ve şişliğin hem boyutu hem de yaşattığı şikayetler dikkatle incelenmelidir. Peki kulak arkasında şişliğin nedenleri neler olabilir?

Kulak arkasında şişlik neden olur?
Genellikle kulak arkasında şişlik meydana gelmesinde kulak iltihabı rol oynar. Kulak iltihabına bağlı  olarak husul gelen kulak arkası şişliği, kemik üzeründedir ve kızarıklık da şişliğe eşlik eder.  İncelem, KBB hekimlerince yapılmalı, ciddi bir sorun yoksa kendiliğinden geçmesi beklenmeli, varsa da gereken tedavi metotları uygulamaya sokulmalıdır
Kulak iltihabının neden olmasının yanı sıra, kulak arkasındaki şişliğin sebebi, basit bir yağ kesesi iltihabı da olabilir. Yağ kesesi şişmesi genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer, endişe yaratılacak bir durum değildir.

Kulak arkasında şişlik, eğer ki tükürük bezi ya da lenf düğümü şişmesi ise KBB uzmanına başvurmalı ve detaylı bir araştırmadan geçilmelidir. Çünkü bu sorun ciddi olabilir ve tedavi gerektirebilir. Kulak arkası şişliği sorunu yaşıyorsanız, şiddetli ağrı, kızarıklık ve aşırı boyutta olan şişliklerde uzman bir hekime danışmayı ihmal etmeyin.

Aksi halde basit gibi görünen bu sorun, ciddi problemlere sebebiyet verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ