Albino Hastalığı Neden Olur?

  • 21 Şubat 2017
  • 396 kez görüntülendi.
Albino Hastalığı Neden Olur?

Albino hastalığı neden olur?

Melanin pigmentinin vücutta eksik olmasının sebebi ise, tirosinaz adı verilen bir enzim eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Genetik olarak aileden geçiş gösteren bir hastalık olan albino hastalığı (albinizm ve akşınlık olarak da tabir edilir), metabolizma kaynaklı olarak husule gelmektedir. Albino hastalığında saçların beyaz olduğu gibi hastanın ten rengi de çok açık olmaktadır. Deride, saçlarda, göz zarlarında ve beynin bazı bölgelerinde etkisi bulunan melanin pigmentinin eksikliğinden doğar. Albino hastalığına yakalanan kişilerin saçları beyaz, gözleri ise kırmızı renge doğru dönüktür. Albino hastalığı zeka ve bedensel gerilikle birlikte de görülmektedir. Albino hastaları uzun süre aynı noktaya bakmakta zorlanırlar.

 

Albino hastalığı tedavisi

Doğuştan meydana gelen genetik hastalıklardan olan albino hastalığı ya da halk dilindeki adıyla akşınlık, genellikle hayvanlarda sık rastlanır bir sorun olmasına rağmen nadirde olsa insanlarda da görülmektedir.
Gözlerin kırmızı olması, saçların beyaz olması, ten renginin çok açık renkte olması, hastaların güneşte dışarı çıkmaması, bedensel ve zihinsel gerilik albino hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Peki albino hastalığının tedavisi var mıdır? Albino hastalığı nasıl tedavi edilir?
Ne yazık ki albino hastalığı genetik geçiş gösteren bir rahatsızlık olduğu için tedavisi mümkün değildir. Tirosinaz diye isimlendirilen bir enzimin eksikliğine bağlı olarak melanin pigmentinde azlık görülmesi ya da melanin pigmentinin vücutta hiç bulunmaması albino hastalığını doğurur. Albino hastalarına uygulanan tedavi yalnızca hastalığın ortaya çıkartmış olduğu şikayetlerin yani komplikasyonların en aza indirilmesine yöneliktir
Bu rahatsızlık genetik geçiş gösterdiği için albino hastası olan kadın veya erkeğin çocuk sahibi olmaması önerilir. Ancak tercih yinede kişiye kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ