Addison Hastalığı Nedenleri

  • 27 Ağustos 2016
  • 424 kez görüntülendi.
Addison Hastalığı Nedenleri

Addison hastalığı neden olur?
Addison hastalığına neden olan bir takı sağlık problemleri de bulunmaktadır. Bu sağlık problemlerinin kişide var olması addisona karşı dirençsiz hale gelmesine neden olur.
böbrek üzerinde yerleşik olarak buluna, yaşamımız için pek çok hormonu salgılayan adrenal bezlerin korteks denilen dış bölümünün hasara uğraması sonucu kortizo yapı eksikliğinin meydana gelmesi, addison hastalığına yol açmaktadır.

Adrenal bezin korteks yani dış kısmı, glukokortikoid (kortizol), mineralokortikoid ve cinsiyet hormonlarını salgılamaktadır. Adrenal bezin fonksiyonunu kaybetmesi ve hormon salgılanmasının azalması addison hastalığı sebebidir. Addison gelişim riski yaşatan bu hastalıklar; tip 1 diyabet (şeker hastalığı), Hashimoto hastalığı (tiroid hastalığı), Graves hastalığı (bir tiroid hastalığı), myastenia gravis, vitiligo gibi diğer otoimmün hastalıklarıdır.

Bu rahatsızlıkların yanı sıra addison hastalığı sebepleri arasında çeşitli mantar enfeksiyonları, kan sulandırıcı ilaçlar, kan kayıpları, AIDS ve tümörlerde yer alır. Kilo kayıpları, iştahsızlık, yorgunluk, sürekli halsiz kalma, ishal, bulantı ve akabinde kusma addison hastalığının belirtileridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ