Açık Yara Nasıl Tedavi Edilir?

  • 19 Aralık 2014
  • 2.025 kez görüntülendi.
Açık Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Enfeksiyon kapan açık yaralar mikrobiyal bir hücre halini aldığında mütenevvi hastalıklar gelişir. İşte bu nedenler açık yaraların tedavisinde son derece mühim bir konudur.

Açık yaralar eğer ki kısa bir sürede doğru bir şekilde temizlenip tedavisi edilmezse, enfeksiyon kaptığı durumda mikrobiyal bir hücre halini alır ve bu sorun bazı kişilerin ölümüne sebep olur.
Bu hastalıklar kişiye ciddi sıkıntılar yaşatmasının bir yana ölüm riskini de yükseltmektedir.

Çeşitli etkenlerden dolayı vücudumuzun tüm yüzeyini kaplamış olan derinin zarar görmesi ve bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanan yaranın, açık bir şekilde husule gelmesi enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Vücutta oluşan açık yaraların tedavisi için öncelikle yara içme suyuyla temizlenmelidir. Temizlenme sonrasında yarayı dezenfekte etmeli ve üzerine temiz bir bez kapatmalı ya da sargı beziyle sarılmalıdır. Sonrasında en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz ve yaranız için tetanoz aşısı olmanız gerekir.

Ciddi açık yaraların tedavisi cerrahi olarak dikilme gerektirir. Dikilmenin gerek görülmediği durumlarda da bantlarla yapıştırılmakta ya da cilt yapıştırıcıları kullanılmaktadır.
Bu tedavi yöntemleri açık yaranın kısa sürede kapanmasını ve iyileşmesini sağlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ