Dişlerimize Nasıl Bakmalıyız?

  • 19 Haziran 2016
  • 1.880 kez görüntülendi.
Dişlerimize Nasıl Bakmalıyız?

Diş bakımında en önemli noktalardan biri elbette nasıl fırçaladığımızdır. Bunun için de önce doğru diş fırçasını seçmeliyiz. En uygun fırçanın orta sertlikte ve fırça başı küçük olduğu bilinir. Fırça başı küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşırız, bulantıyla karşı karşıya kalmazsınız.

Diş macunu seçerken flüorür içerikli olanını tercih etmeliyiz. Hepimizin bildiği gibi sızlama şikayetiyle doktora gittiğimizde dişlerimize flüorür sürer. Benim tavsiyem market macunlarından ziyade doktorunuzun size tavsiye ettiği macunları tercih etmeniz olacak elbette. Çünkü içeriklerini tabi ki en iyi uzmanları bilir !

Diş macunu dışında piyasada diş pastalarını da sıkça duyarız.Aman dikkat ! Diş minesini fazlasıyla aşındırdığı için bir zaman sonra dişlerinizin sızlamasına ve kolay sararmasına sebep olacaklardır. Çok gerekli görürseniz ve özel bir randevu için parlak beyaz dişlere acil ihtiyacınız varsa  bir iki kez kullanılabilir, ancak ben yinede düzenli bakımı tercih edenlerdenim. Ayrıca karbonat halk arasında yaygın kullanılır. Karbonatta da aşındırıcılar büyüktür ve diş minesini çizebilir. Bu sebepten günlük kullanımda kesinlikle tercihiniz olmasın !

Peki dişler nasıl fırçalanmalı?

Henüz çocukken öğretilen bir şey olmasına rağmen hala oturmamış bir şekildir. Diş fırçası ıslatılmadan mercimek büyüklüğünde macun sıkılır.45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanır. Ön dişlerden arka dişlere doğru bütün dişler fırçalanır. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir.Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenir.

Sadece dişler mi?

Elbette hayır. Dişlerimizi temizlemiş olmamız ağzımı temizlediğimiz anlamına gelmez. Dilimizin üzerindeki artıkları da temizlemek için 1 yada 2 kez hafifçe fırçayı dilimize sürtmeliyiz. Böylece ağzımızdaki ferahlık daha kalıcı ve ağız içimizde daha temiz olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ