Diş Beyazlatmak Zarar Verir mi?

  • 09 Ekim 2015
  • 518 kez görüntülendi.
Diş Beyazlatmak Zarar Verir mi?

Diş beyazlatıcı ürünlerin doktor kontrolünde uygulanması yada direk uzmanlarca yapılması halinde diş eti ve diş minesine zarar vermeden bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olunacağı açıklandı !

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gürgan, diş beyazlatma işleminin diş hekiminin kontrol ve gözetiminde uygulanması durumunda, herhangi bir sorun ortaya çıkmadığını belirterek, “Ancak, hastaların bu ürünleri evde bilinçsizce kullanması diş ve diş etine zarar verebilir, dişte duyarlılığa neden olabilir” şeklinde açıklamada bulunmuş.

Diş beyazlatmanın muayenehane ve kliniklerde diş hekimince ya da diş hekiminin direktifleriyle hasta tarafından evde uygulanabildiğini ve nasıl uygulanması gerektiğini anlatan Dt.Gürgan, herkesin eczanelerden satın aldıkları malzemelerle bu işlemi kendilerinin yapabildiklerini de, diş beyazlatma işleminde, doğal bir ürün olarak vücut tarafından da üretilen “hidrojen peroksit”in kullanıldığını, böylece dişlere herhangi bir zarar vermediğini de belirtmiş.

Beyazlatma işlemi diş hekiminin kontrol ve gözetiminde uygulanırsa, herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Ancak, hastaların bu ürünleri evde bilinçsizce kullanması, diş ve diş etine zarar verebilir, dişte duyarlılığa neden olabilir. Bu nedenle uygulanması gereken doz ve süre diş hekimince önerilmelidir” uyarılarında bulunmuş.

Batı ülkelerinde “raf üstü (OTC)”, Türkiye’de ise eczanelerde satılan beyazlatıcı bant ve kalemler, cilalar, diş macunları ve cikletlerin büyük ilgi gördüğünü ifade ederken, “Bu ürünler, zayıf beyazlatıcı etki gösteren düşük konsantrasyonda beyazlatıcı ajanlardır.

Boyama etkisiyle dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayan kimyasallar ve renklenmelerin giderilmesi amacıyla eklenen çeşitli arındırıcılar içerirler. Hastalar, hekimlere danışmadan bu yöntemlere başvurmamalıdırlar” şeklinde konuşmuş.

Gürgan, uzman kontrolunde dahi olsa kişinin kendisinin  uyguladığı diş beyazlatma işleminin 2-6 haftalık bir süreçte uygulamaya çalışırken duydukları rahatsızlık nedeniyle bu süreci tamamlayamadıklarını da eklemiş.

Günümüzde çok çeşitli diş beyazlatma ürünleri mevcut. Hekimler, hastaları için en uygun olanı seçip uygulayabilirler”  şeklinde de belirtmiş.

Elbette daha uygun maliyetle kendimiz halletmek bize cazip gelebilir, ancak ucuzu tercih ederken dişlerimizden olmamak için işi uzmanlarına bırakalım !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ