Kadınlar ile ilgili çok güzel bir Tespit.. Kadın Olmak..

  • 04 Mart 2014
  • 848 kez görüntülendi.
Kadınlar ile ilgili çok güzel bir Tespit.. Kadın Olmak..

Eskiden kadın olmak; daha kolaydı, kadınlar sadece evde olur yemek yapar, çocuk bakardı.
Sadece eşinin geliri düşükse kadın da çalışırdı ve çalışan kadına acınırdı.Kadın çalışıyorsa, evine bakamayacağı düşünülürdü.Zaten kadın bekarken çalışıyorsa bile evlenince evinin kadını olurdu.

90’lı yıllara gelindiğinde kadın; sadece evde olmak istemedi. Artık çalışmak, ekonomik olarak özgürleşmek istiyordu.

Önce üniversite okumaya, sonra çalışmaya başladı. Bu kadının hoşuna gitmişti. Çalışıyor, istediği gibi harcıyor, geziyordu. Artık çalışan kadın evli olmak değil bekar olup gününü gün etmek istiyordu.
Yaşasın özgürlük…

Çalışan kadın artık işkolik olmuştu, çalışıyor ve yüksekliyordu. Zirveye ulaşmıştı. Bir çok şirkette önce orta kademe, sonra üst kademe yönetici kadın oldu.

Doksanların sonuna gelindiğinde şirketler yalnız ve işkolik 30’lu yaşlarında kadınlarla doluydu. Bu çalışan kadına yetmedi, çıtayı biraz daha yükseltti.

Artık hem evli ve hem de başarılı çalışan kadın olmalıydı. Çalışan kadın etrafına bakındı. Başarılı, paralı koca adaylarını gözden geçirdi.

Adaylardan kel, şişman ve kısa boylu olanlar hemen elendi. İnce ruhlu, şaraptan anlayan, 14 Şubat’ı unutmayan ve müthiş sürprizler yapabilen; kimsenin bilmediği yerlerde başbaşa tatillere götüren, yaşamayı seven ve bol bol espri yapanlar hemen kapışıldı.

Yurt dışından gelinlikler getirtildi. Otellerde muhteşem düğünler yapılıp, Maldivlere ya da Bali’ye balayına gidildi.

Balayından sonra çalışan kadın hızla iş başı yaptı. Gündüzleri toplantıdan toplantıya koştururken artık akşam yemeğini de düşünmeye başlamıştı. Akşam ne yenmeli, nereye gidilmeli, eşinin gömlekleri, pantolonları ütülü mü, kıyafetleri kuru temizlemeciye gitti mi geldi mi; marketten alınacakların listesini çıkar, iş çıkışı git al, eve gel, akşam yemeğini hazırla….

2000’li yıllarda; çalışan kadın artık mutluydu. Gece yatağı sıcacıktı. Üzülünce derdini paylaşan, hastalanınca ona bakan, ağlayınca destek olacak bir omuza, göz yaşlarını silecek şefkatli ellere sahipti. 15 saat koşturmak kadına vız geliyordu. Etraf bu şekilde koşuşturan, ev ile iş arası çift vardiya çalışan kadınla doluydu.

Zaman geçiyordu. Çalışan kadın 35’ine yaklaşıyordu. Biyolojik saati “be bek, be bek” diye uyarı vermeye başladı. Evet çalışan kadın hemen çığlıklar atmaya başladı “Bebek de yaparım kariyer de” diye…

Çalışan kadınlar hemen sosyetik kadın doğumcuların randevularını doldurdular. Çalışan kadınlar ajandalarına ve işlerinin temposuna uygun zamanı seçip hemen mikro enjeksiyonla bebek yapmaya başladılar.

1-2 ay sonra güzel haberler sırayla gelmeye başladı, çalışan kadınlar hamileydiler. Çalışan kadın hem hamile, hem güzel olmak istedi. Hemen diyetisyenlere koşulup, özel hamile diyetleri alındı, bol bol kivi yenmeye başlandi. Eskisi gibi tatlı, turşu, börek, erik aşerilmiyor; karpuz, kivi ve mango isteniyordu gecenin bir yarısı eşlerden.

Çalışan kadın çocuğunu eski usül büyütmeyecekti. Hemen onlarca hamilelik, bebek büyütme kitapları alındı, bir çok internet sitesine üye olundu. Yoga ve anne-baba kurslarına yazılındı.

Çalışan hamile kadın artık gün gün takip ediyordu bebeğinin gelişimini.
“Bugün 43. gün, bebeğim üzüm tanesi gibi. 59. gün, parmakları oluştu. 89. gün, bugün ilk defa hıçkırdı… 210uncu günden sonra artık bebeğin matematik zekasının artması için Mozart dinletildi.”

Sonunda mutlu gün geldi. Çalışan kadın artık anneydi. 3-4 aylık izinden sonra çalışan kadın öldürücü diyetlerle zayıflayarak incecik bir şekilde işbaşı yapmıştı.

Artık başarılı bir yönetici, iyi bir eş ve anne olarak 24 saat çalışıyordu. Bebek büyüdükçe, sosyalleşmesi için çalışan kadın cumartesilerini çocuğuna ayırdı. Artık tüm anneler topluca etkinliklere katılmaya başladılar. Yaş günü partileri, tiyatrolar, piyano dersleri, basketbol, tenis ve yüzme kurslarının biri bitiyor, diğeri başlıyordu.

Çalışan kadına bu da yetmedi. Artık hem çalışıyor, hem iyi bir eş olmaya gayret ediyor ve hem de annelik yapıyordu. Çalışan kadın çıtayı bir kez daha yükseltti. O artık evinde katkısız, sağlıklı ekmekler, reçeller yapmalı, organik gıdalarla, vitamini bol sebze yemekleri hazırlamalı, çocuğuna ve eşine özel günlerde pastalar yapabilmeli, bu pastaları çok güzel süsleyebilmeliydi.

Bütün çalışan kadınlar yemek yapma kurslarına koşmaya başladılar. Evlerine ekmek yapma makinaları aldılar. Toplantı aralarında bir birlerine yemek tarifleri vermeye başladılar. “Dün nefis bir çavdarlı ekmek yaptım, istersen tarifini vereyim”, “Ben de hafta sonu harika bir pasta yaptım. Evdekiler bayıldı. Bir akşam gelin de size de yapayım”

Bakalım çalışan kadın bundan sonra çıtasını nereye yükseltecek?

Gelelim erkeğe
Bu süreç içerisinde çalışan erkek ise çıtasını hiç yükseltmedi.
80’lerde, 90’larda ve 2000’lerde hep TV izliyor ve maça gidiyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ