İlişki Kişiliğinizi Merak Ediyor Musunuz ?

  • 20 Aralık 2014
  • 1.004 kez görüntülendi.
İlişki Kişiliğinizi Merak Ediyor Musunuz ?

Çocukken bir şeyi istediğinizde ayağınızı vurup bağırıp çağırıyorduysanız, muhtemelen gelecekteki ilişkinizde de her şeyin sizin isteğinize göre yürümesini isteyeceksiniz.
Şu anki kişilik özelliklerinizden olumsuz olanları tespit edip, ilişkinizi olumsuz etkileyebilecek olanlarından kurtulmaya çalışmalısınız. Seneler sonraki durumunuzu tahmin etmek için bir zaman makinesine ihtiyacınız yok, aynaya bakmanız yeterli. “İlişkinizin gelecekteki sorunları tahmin edilebilir ve önlenebilir” diyor ilişki uzmanı psikolog Judi James.

Şu anda eşiniz olsun ya da olmasın, mutlaka kendinizi yıllar önce evli ve çocuklu biri olarak hayal etmişsinizdir.

Aşağıdaki sorulara “evet” veya “hayır” diye cevap vererek ilişkinize yansıyacak olumlu ve olumsuz karakter özelliklerinizi tespit edin.
**Her renk için kaç kez evet cevabını verdiğinizi sayın. Bir renk için iki veya daha fazla kez evet dediyseniz, sizi tanımlayan renk odur.
1- Kuaförünüz, saçınız için saatlerce uğraşmasına rağmen, sonuçtan hiç memnun değilsiniz. Memnuniyetsizliğinizi belli etmeyip, eve gider ve saçınızı kendi kendinize düzeltmeye çalışır mısınız? (KIRMIZI)
2- Bir ortamda bütün bakışlar minicik bir etek giyen bir kıza yöneldi. Kendinizi tutamayıp, eteğini giymeyi unuttuğunu söyler misiniz?(PEMBE)
3- Bir yetenek yarışmasında bazı katılımcılar jüri tarafından acımasızca eleştirildi. Onlar için üzülür müsünüz?(MAVİ)
4- Patronunuz işten kaçtığınızı düşündüğünü söylüyor. Verdiği örneklere gücenmek yerine, o tür olayların bir daha olmamasına özen gösterir misiniz? (YEŞİL)
5- Bir restoranda garsondan istediğiniz yemeğin biraz önce bittiğini öğrendiniz. Fazla sorun etmeyip, başka bir yemek seçer misiniz?(MOR)
6- Eşinize yalan söylediniz ve o büyük hayal kırıklığına uğradı. Onun güvenini kazanmaya gösterir misiniz? (TURUNCU)
7- Bir iş arkadaşınız o gün çok şık olduğunuzu söyledi. Genelde kıyafet zevkinizi beğenmediğini mi düşünürsünüz? (KIRMIZI)
8- Eşinizin işyerinde birçok güzel kadın var. İşyerindekilerle ne zaman eğlenmeye gitse, ona sürekli mesajlar atıp sizinle birlikte olduğunu hatırlatır mısınız? (PEMBE)
9- Arkadaşınız, eşinin onu aldattığını düşündüğünü söylüyor. Geçmişte de bu tür paranoyak fikirleri olmasına rağmen, anlatacaklarını dikkatle dinler misiniz? (MAVİ)
10- Eşiniz size gizli fantezisini anlatıyor: bir kadın güvenlik görevlisi tarafından tutuklanmak. Ertesi gün kendinize kelepçe alır mısınız? (YEŞİL)
11- Elektrik faturanız son aylarda iki katına çıktı. Eşinizin ışıkları gereksiz yere açık bırakma ve televizyonu kapatmama alışkanlığı var. Davranışlarını değiştirmesini söyler misiniz? (MOR)
12- Süpermarketlerde daima en yavaş ilerleyen kasa kuyruğunu mu seçersiniz? (TURUNCU)
13- Anneniz hayatında hiç cilt bakımı yaptırmadığını söyledi. Doğum gününde ona bir randevu almayı düşünür müsünüz?(KIRMIZI)
14- Arkadaşınızla birlikte geçen ay spor salonuna gitmiştiniz. Hiç kilo veremediğini söyleyince, siz kilo verdiğinizi söylemezsiniz, çünkü onun üzülmesini istemezsiniz.(PEMBE)
15- Eski sevgilinizin herkesin içinde sizi küçük düşürme alışkanlığı vardı. Buna itiraz eder misiniz, yoksa haklı olduğunu kabul mü edersiniz? (MAVİ)
16- En iyi arkadaşınız altı ay seyahate çıkacağını söyledi. Onu özleyeceğinizi bilmenize rağmen, onun için sevinir misiniz?(YEŞİL)
17- Metroda karşınızdaki erkek devamlı size bakıyor. Dişinizde ruj olduğunu veya saçınızın acayip durduğunu mu düşünürsünüz? (MOR)
Değerlendirme
KIRMIZI: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: DİNLEMEK
Olağanüstü bir dinleyicisiniz. Birisi size bir şey anlattığında, söylediklerini geçmişteki davranışlarından veya o anki ruh halinizden etkilenmeden dinlersiniz, ilişkileriniz genelde son derece sağlamdır, çünkü tartmadan yargılamazsınız ve anlık kararlarla hatalı davranmazsınız.
PEMBE: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: EMPATİ
Bencil olmak doğal bir insan özelliğidir, ancak siz bunu ilişkiye fazla yansıtmamayı başaran ender insanlardansınız. Egoist davranmazsınız ve davranışlarınızın diğerlerinin duygularını ne şekilde etkilediğini daima düşünürsünüz. Yani tek kelimeyle, ideal bir sevgilisiniz.
MAVİ: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: DEĞİŞİM
Değişiklik uzun süreli bir ilişki için gereklidir. Bu gruptaki insanlar değişime sıcak bakar ve ilişkide rutinden kaçınırlar. Her defasında yeni bir partner aramak yerine, mevcut ilişkinizi değişen beklentilerinize adapte etmeyi başarıyorsunuz. Değişimi doğal ve heyecan verici olarak değerlendirdiğiniz için, aldatmaya ihtiyacınız olmuyor.
YEŞİL: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: İLETİŞİM ZORLUĞU
Mutsuzken yalnız olmak, kabuğunuza çekilmek istersiniz. Bu özelliğiniz evliliğinizi dramatik bir şekilde etkileyebilir. Üzgün olduğunuz zaman da bunu paylaşmaya alışmalısınız. Ufak olaylarla başlayın. Sizi çok bekleten ve geldiğinde özür bile dilemeyen arkadaşınıza sizi üzdüğünü belli edin. Aynı zamanda, olumlu şeyler olduğunda, memnuniyetinizi belli etmeyi unutmayın.
MOR: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: DEPRESYON YATKINLIĞI
Negatif düşüncelerin sizi yönlendirmesine izin veriyorsunuz ve davranışlarınız bu özelliğinizle uyumlu. Bu şekilde devam ederseniz ilişkilerinizde başarılı olamazsınız. Bir hafta boyunca olumlu düşünmeye çalışın. Bu hafta sonu dışarı çıkamadınız mı? Mutsuz olmak yerine, dinlendiğiniz ve kendinize vakit ayırabildiğiniz için mutlu olun.
TURUNCU: İLİŞKİ ÖZELLİĞİNİZ: KISKANÇLIK
Kıskançlığınızın önüne geçmezseniz, size büyük sorunlar yaratır. Kıskançlık özsaygı eksikliğinden kaynaklanır, ondan kurtulmanın en iyi yolu egonuzu yüksek tutmaktır. Kız arkadaşınızı sizden daha güzel olduğu için kıskanmayın, eşinizin başka kızlarla görüşmesini yasaklamayın, unutmayın ki o sizi seçti. Enerjinizi kendinizi sevmek için kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ