Manisa Soma ilçesinde Maden Patlaması

  • 14 Mayıs 2014
  • 568 kez görüntülendi.
Manisa Soma ilçesinde Maden Patlaması

Başbakanlık Soma’da yaşanan maden faciasıyla ilgili dünden itiraben 3 günlük milli yas ilan etti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir” denildi.

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde dün saat: 15.00 sıralarında trafo patladı ve ardından yangın çıktı. Patlama vardiya değişimi sırasında meydana geldiği ve o sırada ocakta, olması gerekenden iki kat fazla işçi bulunduğu için bilanço daha da ağırlaştı.

Son resmi açıklamayı, sabah saat: 10.30 sıralarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı. Yıldız ölü sayısının 205′e yükseldiğini açıkladı. 

Can kaybının daha artmasından korktuklarını söyleyen Bakan Yıldız, “57 işçimiz şu an hastanelerde tedavi altında. AFAD ekibimiz koordinasyon merkezinden hangi hastanede hangi yaralının kaldığına dair açıklama yapacak” dedi.

Bu sıkıntı ve acının beklediklerinden fazla olduğunu söyleyen Bakan “Türkiye’de şimdiye kadar yaşanan en büyük kayıp. 50 tane işçi kardeşimizin cenazesini ailelerine teslim ettik. Şimdi acımızla uğraşıyoruz. Ama bu işler bittikten sonra soruşturulma yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Bakan grizu patlaması olmadığını, işçilerin karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatlarını kaybettiğini ve kimsenin yanarak ölmediğini dile getirerek şöyle konuştu:

“İçeride kaç kişi olduğunu açıklamaktan özellikle kaçınıyorum. Çünkü bize verilen şirketin rakamları ona da ne kadar kefil olabileceğimizi bilmiyorum.”

Maden ocağındaki yangının halen devam ettiğini belirten Bakan Yıldız, önceki açıklamalarında kaza sırasında madende 787 işçi olduğunu belirtmiş, tahliye edilen 363 kişiden, 4′ü ağır olmak üzere 80′inin de yaralı olduğunu kaydetmişti. Rakamlar, 200′ün üzerinde işçinin halem mahsur durumda olduğunu ortaya koyuyor.

Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama – 150 metre kotunda meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle yoğun duman oluştu. Kazanın, vardiya değişikliği sırasında meydana gelmesi, can kayıplarının artmasına neden oldu.

Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri gönderildi. Kurtarma ekiplerince yapılan çalışmalarda maden girişine yakın olan işçiler kurtarıldı. Kazanın nasıl olduğuna dair inceleme ve araştırma başlatıldığını belirtildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ