Makyaj Nereden Çıkmış ?

  • 28 Ocak 2014
  • 803 kez görüntülendi.
Makyaj Nereden Çıkmış ?

Makyaja ait ilk kanıt Milattan Önce 4000 yılında Eski Mısır’da ortaya çıkmıştır.

Eski Mısırlılar makyajı özellikle hava koşullarından korunmak ve bunun yanında güzel görünmek için kullandılar. Gözlerine sürdükleri sürme ve ciltlerini nemlendirmek için çeşitli kremler kullandılar. Eski mısıra ait büstlerde hem kadınlarda hemde erkeklerde gözlere yapılan makyaj açıkça belli olmaktadır.

Eski Mısırda özellikle önemli sayılan insanlar makyaj malzemeleri ile birlikte gömülürlerdi. Yapılan kazılarda deri torbalar ve kabuk yada kavanozlarda saklanmış makyaj malzemeleri bulundu. Makyaj malzemelerinde kullanılan hammadde genelde hayvansal yağlar ve bitkisel ürünlerin karışımlarından elde edilmekteydi. Sadece güzellik değil, çöl koşullarına karşı daha dayanıklı bir cilt, sağlık için kremler ve böcekleri uzak tutmak için dezenfektanlar kullanılmaktaydı.

Antik çağda bitkiler, hayvanlar ve mineraller farklı tanrılarla bağdaştırılmıştı. Bunlardan yapılan makyaj malzemeleri ise kutsal bile sayılmaktaydı. örneğin göz çevresine yapılan makyajın nazardan korunmayı sağladığına inanılırdı.

Şaşırtıcı bir nokta ama ilk makyajı icat eden mısırlılar binlerce yıl sonra bile günümüzde aynı ürünleri satmaya devam etmektedir. Mısıra giden turistler otantik mısır makyaj malzemelerine oldukça fazla ilgi göstermektedir.

Makyaj Malzemesi olarak OJE

Bir diğer kozmetik ürün ojeyi ilk bulan Çinliler olarak geçer. Arıların balmumu, Jelatin ve diğer maddelerin karışımı ile oje üretilirmiş. Çin de tırnaklara sürülen renklerin özel anlamlar taşırmış. Gümüş ve altın rengi ojeleri sadece imparatorluk hanedanı kaitken, başkası tarafından kullanılırsa idam edilirmiş.

Çinlilerin oje kullanımına başladığı zamanlarda Mısırlılar da elleri için kına kullanmaktaydılar.

On altıncı yüzyıldan sonra, sahnelerde makyaj kullanılmaya başlandı. Elektriğin bulunması, sahne gösterilerinin daha canlı ve gösterişli olması dolayısıyla, makyaj yapımına daha çok itina gösterilme ihtiyacı doğdu. On dokuzuncu yüzyıldan sonra  “Kozmetik Sanayi” adıyla bir sanayi kolu ortaya çıkmıştır.

Osmanlı tarihinde de  ilk oje süren sultan olarak Hürrem Sultan bilinir. İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret edeceklere dikkat !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ