Estetik Mi ?

  • 28 Ocak 2014
  • 414 kez görüntülendi.
Estetik Mi ?

Estetik; Güzeli ve güzel olan her şeyi inceleyen bilim dallarında var olan en özel kavramdır.

İnsanın dış dünyaya gösterdiği, “güzel” ve “çirkin” sözcükleriyle dile gelen tepkileriyle ilgilidir. Ama “güzel” ve “çirkin” terimlerinin kapsamları belirsiz, anlamları da öznel ve görecelidir. Üstelik, etkileyici bir görünümle ilgili gözlemlerde ya da sanat eleştirilerinde kullanılan nitelemeler yalnızca güzel ve çirkinle sınırlı değildir; anlamlı, dengeli, uyumlu, ürpertici, yüce gibi bir dizi başka kavram da değerlendirmeye girer.

Ancak Estetik dendiğinde akla ilk gelen şey elbette; Güzellik’tir…
Kadınlar kadar erkeklerinde önemsediği bu güzellik olgusuyla beraber, öncelerde zaruri hallerde yapılan bu operasyonlar zamanla ayrı bir dal olmuş, ve Plastik/Estetik cerrahi şeklinde yapılanmıştır. Doğal güzelliğin savunucuları şiddetle karşı çıksa da, bence gerekli durumlarda estetik bazen evliliğinizi, bazen hayatınızı kurtarabilir. Yinede estetik düşünürken dikkat etmemiz gereken asıl şey, var olan doğal güzelliğimizi de bozmamaktır. Yani kaş yapayım derken göz çıkartmamak gerekir!

Bende doğal güzelliğe gerçekten önem versem dahi, gerektiği zaman estetiğe de onay veren biri olarak sizler için, Estetiğin Güzellikle buluştuğu noktalardan tüyolar vererek, başlıklar altında inceleyerek yardımcı olmaya çalışacağım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ