Adıyaman’da Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar..

  • 04 Mart 2014
  • 917 kez görüntülendi.
Adıyaman’da Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar..

Dünyaca ünlü Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapan Adıyaman her yıl yerli ve yabancı onbinlerce gezgini ağırlıyor…

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu’nun turistik kentlerinden biri. Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapan Adıyaman’da milli parkın yanı sıra gezip keşfedecek pek çok tarihi mekan ve doğa güzellik bulunuyor. Bu otantik kenti keşfetmeye başlamadan önce Adıyaman gezilecek yerler listemize göz atın…

Nemrut Dağı Milli Parkı: Sadece ülkemizin değil; dünyanın da en önemli örenyerleri arasında bulunan Nemrut Dağı Milli ParkıUNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor. Adıyaman merkeze yaklaşık 90 km mesafede bulunan Nemrut Dağı Kommagene uygarlığına ait kral mezarlara, heykellere ve tümülüslere ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki en güzel gün doğumu ve gün batımı manzaralarından birine sahip olan Nemrut Dağı’na çıkmak için her yıl onbinlerce gezgin Adıyaman’ı ziyaret ediyor.

Tarihi Yapılar: Adıyaman binlerce yıllık bir tarihe sahip. Bu tarihin günümüze mirası ise görülmeye değer tarihi yapılar. Gerger Kalesi,Adıyaman Yeni Kale, Cendere Köprüsü, Altınlı Köprü ve Göksü Köprüsü Adıyaman’da görebileceğiniz tarihi yapılar arasında başı çekiyor.

Antik Kentler: Adıyaman’da özellikle arkeolojiye ilgi duyan gezginler için gezilebilecek pek çok antik kent ve öreyeri bulunuyor. Pierre Antik Kenti, Pirin Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüs Mezarları, Karadağ Tümülüsü, Beştepeler Adıyaman’da görmenizi önerdiğimiz, çoğu Roma döneminden kalma örenyerlerinden.

Camiler ve Kiliseler: Adıyaman Çarşı Camii, Eskisaray Camii, Yenipınar Camii, Adıyaman Ulu Camii, Abuzer Gaffari Türbesi, St. Petrus Kilisesi ve St. Pavlus Kilisesi Adıyaman’da görülmeye değer tarihi cami ve kiliseler arasında en çok ziyaret edilenlerden.

Mağaralar: Gümüşkaya Mağaraları, Zey Mağaraları ve Palanlı Mağarası Adıyaman ve çevresinde yer alan, mağara turizmine ilgi duyan seyahatseverlerin görmeleri gereken mağaralardan.

Adıyaman Müzesi: Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma İmparatorluğu ve Helenistik dönemlere ait eserleri görebileceğiniz Adıyaman Müzesi şehirde mutlaka gezmeniz gereken bir durak Adıyaman’da.

Oturakçı Pazarı: Şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı Adıyaman’a özgü geleneksel el sanatları, halı, kilim, çanta, hediyelik gibi şehre özgü eşyalara ulaşabileceğiniz bir çarşı.

perre kaya mezarligi   PERRE KAYA MEZARLARI

Adıyaman’ın tarihi değerlerini yansıtan önemli bölgeler arasındaki Perre Antik Kenti, birçok kalıntıya sahiptir.

Nekropol, çeşme, su duvarlarının yanı sıra kaya mezarlarıyla da yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapar. Perre Kaya Mezarları, şehrin 5 kilometrelik uzaklığında yer alan Örenli Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Antik kentte 200’ye yakın kaya mezarı bulunuyor. Kayalara oyularak yapılan mezarlar küçük odacıklardan oluşuyor. Odalar aile bireylerinin ihtiyaçlarına göre boyutlandırılmış.

Perre Kaya Mezarları’na şehir minibüsleriyle ulaşılabiliyor. Birçok araştırmaya ev sahipliği yapan bölge, sizin de gezi listenizde yerini alabilir.

oturakci-pazari   OTURAKÇI PAZARI

Adıyaman şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı, şehrin en kalabalık noktaları arasındadır.

Gün içerisinde birçok yöre halkının alışveriş yaptığı Pazar, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Oturakçı Pazarı’nda yöreye özgün halılar, kilimler, çanta, heybe gibi eşyalar bulunmakta. Aynı zamanda Nemrut heykelleri, kitapları ve CD’leri de bulabilirsiniz.

Eğer gezi listenize bu şirin pazarı dahil ederseniz, pazarın rengarenk tezgahlarında keyifli bir alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize küçük hediyeler satın alabilirsiniz.

 

  SOFRAZ TÜMÜLÜS MEZARLARI

Küçük ve büyük olmak üzere iki tümülüsten oluşan Sofraz Tümülüs Mezarları, Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı olan Üçgöz beldesinde bulunmaktadır.

Belde Kommagene Krallığının dini başkenti olarak bilinir. Sofraz Tümülüs Mezarları’nın M.S.2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir ve Roma dönemiyle tarihlendirilmektedir. Mezarların yüksekliği yaklaşık 15 metre olup, üzerleri moloz taş ve kırmızı taşlar kullanılmıştır. Farklı bir tarihin izlerini göreceğiniz Adıyaman’ın çok bilinmeyen bu tarihi yapıtı sizin de listeniza dahil edebileceğiniz bir gezi noktası.

 

turus-kaya-mezarlari   TURUŞ KAYA MEZARLARI

Adıyaman-Şanlıurfa karayolunun 1. kilometresinde bulunan Turuş Kaya Mezarları, şehrin pek bilinmeyen, fakat önemli bir yere sahip olan tarih değerleri arasında yerini almıştır.

Çok fazla tanıtımının yapılamamış olmasından dolayı sadece yöre halkı ve küçük bir kesim tarafından bilinen kaya mezarları il merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Roma dönemiyle tarihlendirilen mezarlar, kayalara oyulmuş olup, kapı girişlerinde ve duvarlarında çeşitli kabartmalar ve figürler görülmektedir.

 

altinli-kopru   ALTINLI KÖPRÜ

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı olan Yolbağ Köyü’ndeki Altınlı Köprü, şehrin en eski kalıntılarının başında geliyor.

Altınlı Köprü’nün tarihi Roma dönemlerine dayanmakta ve günümüze kadar çok fazla tadilat görmemiştir. Yapımı sırasında beyaz kesme taş ve moloz taş kullanıldığı görülen köprü, büyük dört kemerden oluşmaktadır. Yapım tarihi ise kesin olarak bilinmemektedir.

 

gerger-kalesi   GERGER KALESİ

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde, yüksek bir tepe üzerinde bulunan kale, Ortaçağ’dan günümüze kadar gelebilmiş sağlam yapılardan biridir.Hitit döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir ve M.Ö. II. Yüzyılda Kommagenelerden olan Arsemes tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Gerger Kalesi, aşağı kale ve yukarı kale olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Kalenin içerisinde dükkanlar, su sarnıçları ve cami kalıntıları vardır. Bu yapıların Arap akınları sırasında inşa edildiği tahmin edilmektedir.Günümüze çok iyi bir durumda gelen Gerger Kalesi, Oymaklı Köyü’ne oldukça yakındır.

 

celikhan-icmesi   ÇELİKHAN İÇMESİ

Her derde deva olduğuna inanılan Çelikhan İçmesi, sürekli ziyaret edilen bir nokta olsa da turizm açısından pek bir çalışma yapılmamıştır.Çelikhan İçmesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Kürsüsü tarafından incelenmiştir. İnceleme raporunda suyun; mide, barsak, gastrit ve ülser hastalarına iyi geldiği açıklanmıştır.Adıyaman’da termal suların pek olmaması da Çelikhan İçmesi’nin daha fazla ilgi görmesine sebep olmuştur.İçme, Çelikhan’ın 19 kilometre uzağında olup kolay bir ulaşıma sahiptir. Günümüzde hala bir tesis yapılmaması bölgenin ziyaretçi potansiyelini düşürmektedir. Adıyaman’da geçireceğiniz günlerde Çelikhan İçmesi’ne kısa bir ziyaret yapabilirsiniz.

 

yel-baba-turbesi   YEL BABA TÜRBESİ

Adıyaman’ın ziyaret edilen yerlerinden biridir Yel Baba Türbesi. Merkeze bağlı olan Musalla Mahallesi’nde bulunmasından dolayı kolay bir ulaşıma sahiptir.Etrafı demir korkuluklarla çevrili olan Yel Baba Türbesi, yöre halkı tarafından sürekli ziyaret edilmektedir. Türbenin bulunduğu yapı ilk zamanlar bir köylüye aitti. Evin sahibi rüyasında burada bir zat yattığını görünce evini türbeye çevirmiştir. Türbeye vücuduna yel girmiş insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Ziyarette bulunan kişiler türbe üzerindeki taşları vücuduna sürerler. Adıyaman’da yapacağınız gezilere dahil edebilirsiniz.

 

perra-antik-kenti   PERRA ANTİK KENTİ

Pirin Antik Kenti olarak bilinen Perre Antik Kenti, Adıyaman şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olup kolay bir ulaşıma sahiptir.Adıyaman’da bir gezi planlayıp şehrin tarihi atmosferine dahil olma hazırlık yapıyorsanız Perre Antik Kenti’ni gezinize dahil edebilirsiniz. Perre, Örenli Mahallesi’nde bulunur ve Kommagene ülkesinin en büyük şehirleri arasındadır.Şehir günümüze kadar tahribata uğrasa da birçok kalıntısıyla görülmesi gereken yerlerden biridir. Buradaki surlar, günümüzde de kullanılmaya devam eden çeşme, kaya mezarları ve nekropol geziniz boyunca kendi tarihlerini yansıtacak sizlere.Adıyaman ne kadar uzak gelse de bizlere, sanki pek bir şey yokmuş gibi düşünsek de esasında gezilecek alanlarıyla şaşırtır ziyaretçilerini. Bu güzel şehrin tarihi ve dini mekanları arasındaki Cendere Köprüsü,Yenipınar Camii, Karakuş Tümülüsü ve Arsemia Antik Kenti uzun keyifli bir yolculuk olacak sizlere.

 

cendere-koprusu   CENDERE KÖPRÜSÜ

Dünyanın en eski köprülerinden biri olan Cendere Köprüsü, Adıyaman’ın turistik gezi alanlarından birini oluşturmaktadır. İsmini Cendere Çayı’ndan almıştır.Nemrut Dağı’na düzenlenen turların üzerinde bulunan köprü, 1900 yıldır varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Köprü, yakın bir zamana kadar araç trafiğine açıktı. Fakat şu anda sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.İl merkezine 55 kilometre uzaklıkta olan köprü, Kahta ve Sincik’i birbirine bağlar. Adıyaman’da yapacağınız tura Cendere Köprüsü’nün ihtişamını mutlaka dahil edin. Bölgede fotoğraflayacağınız çok manzara olacak. Adıyaman; Yenipınar Camii’yle, Abuzer Gaffari Türbesi’yle, Karakuş Tümülüsü’yle ve Arsemia Antik Kenti’yle uzun ve bir o kadar keyifli bir yolculuk için sizleri bekliyor. Cendere Köprüsü de yapacağınız yolculuklarda mutlaka yerini almalı.

 

yenipinar-camii   YENİPINAR CAMİİ

Gezgin bir ruha sahipseniz eğer ve her geçen gün daha fazla keşif noktaları bulmak istiyorsanız Adıyaman’ın tarihine tanık olmanızı tavsiye ederiz. Tabii daha önce bu şehre gelme fırsatını yakalayamadıysanız…Adıyaman, camileriyle, türbeleriyle ve diğer gezi alanlarıyla keyifli bir yolculuğa çıkaracaktır sizleri. Peki en çok nereler ziyaret edilir bu şehirde? Tabii ki Abuzer Gaffari Türbesi,Karakuş Tümülüsü, Adıyaman Yeni Kale, Adıyaman Ulu Camii sayfalarımızı tıklayarak şehrin gezilecek mekanları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.Sizlere bu sayfamızda Yenipınar Camii’nden bahsedeceğiz. Şehrin ibadet mekanlarından biri olan Yenipınar Camii, şehir merkezinde bulunur ve kolay bir ulaşma sahiptir. Caminin kitabesi günümüze kadar gelmiştir. Kitabeye göre Hicri 1133 (Miladi 1720) yılında Hacı Mahmut adlı bir kişi tarafından inşa ettirilmiştir. Yenipınar Camii, şehirde bulunduğunuz günlere dahil olabilecek bir gezi mekanıdır.Cami, hem dış mimarisi hem de hiç dekorasyonu sizleri mistik bir atmosferin içinde ağırlayacak.

 

adiyaman-ulu-camii  ADIYAMAN ULU CAMİİ

Belki sizden kilometrelerce uzak olan Adıyaman, keşif noktalarıyla uzun ve güzel bir yolculuk olacaktır. Adıyaman’ı keşfetmek için bir yolculuk planlıyorsanız gezi listenizi şimdiden hazırlamanızı öneririz.Adıyaman’ın en büyük ibadet mekanı olan Ulu Camii, hem tarihiyle hem de muazzam mimarisiyle, şehirdeki gezi rotalarınız arasında olabilir. Caminin biraz tarihine değinip, sizlere bu güzel gezi noktası hakkında bilgi verelim.Adıyaman Ulu Camii, elde olan belgelere göre; Dulkadiroğullarından Alaü’d-devle tarafından inşa ettirilmiştir. Cami, orijinal mimarisinden uzaklaşmıştır, çünkü 1873 yılında yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Yapılışı sırasında kesme taş kullanılan cami, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Adıyaman’ın ibadet mekanlarından biri olan Ulu Camii, hem mimarisiyle hem de iç dekorasyonuyla beğeninizi kazanacak.Sizlere bir önerimiz daha var. Gezi listenizde Karakuş Tümülüsü, Adıyaman Yeni Kale ve Toktamış Camiimutlaka yerini almalı. Beklemediğiniz kadar keşif noktasıyla Adıyaman sizleri bekliyor. 

toktamis-camii

 TOKTAMIŞ CAMİİAdıyaman‘da bulunan Toktamış Camii’nin tarihi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yapı günümüzde harap bir halde olduğu bilinse de görülmeye değer bir tarihe ve mimariye sahiptir, çünkü son yıllarda onarımı yapılmıştır.Besni’nin güneyinde kalan Toktamış Camii’nin son cemaat yeri ve orijinalliğini koruyan minaresi kesme taştan inşa edilmiştir. 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen caminin diğer alanları ise moloz taştan yapılmıştır. Cami, günümüzde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Şehirde yapacağınız gezilere Toktamış Camii’ni dahil edebilirsiniz.Belki de sizlere çok uzak olan bu şehir, farklı mekanlarıyla güzel bir keşif yeri olacak. Adıyaman Yeni KaleAbuzer Gaffari Türbesi ve Karakuş Tümülüsü keşif noktalarının sadece birkaçıdır.  

 

adiyaman-yeni-kale  ADIYAMAN YENİ KALEAdıyaman’ın turizm bölgelerinden biri olan Yeni Kale, Kocahisar Köyü yakınında bulunup kolay bir ulaşıma sahiptir. İl merkezine 60 kilometre uzaklıkta olan kale, Kommagene’ler tarafından inşa edilmiştir. Memlükler tarafından ise restore edilmiştir.Kalenin içerisinde birçok kalıntı vardır. Cami, çarşı, zindan, güvercinlik ve su yolları kalıntıları kalenin parçalarını oluşturur. Kalede bulunan bir su yolu Arsemia Antik Kenti’ne kadar ulaşır.Adıyaman Yeni Kale, şehri gezerken ziyaret rotanıza mutlaka eklemeniz gereken bir noktadır. Şehrin tarihine ışık tutan Yeni Kale, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır.Adıyaman’da bulunduğunuz günlere birçok gezi noktası dahil edebilirsiniz. Dini ziyaretler için Abuzer Gaffari Türbesi, tarihi ziyaretler için ise Karakuş Tümülüsü görmenizi önerdiğimiz yerlerdir. 

abuzer-gaffari-turbesi

   ABUZER GAFFARİ TÜRBESİAdıyaman’nın mistik atmosferine eşlik eden Abuzer Gaffari Türbesi, şehre gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. En çok da dini yerleri ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi görür türbe.Ziyaret Köyü’nün girişinde bulunan türbe, Hz. Muhammed (s.a.v)’e inanan 10 kişiden biri olan Abuzer Gaffari adına yaptırılmıştır. Abuzer Gaffari’nin gerçek mezarı Medine’nin bir köyündedir. Fakat bir rivayete göre; Abuzer Gaffari Hz. Ömer tarafından Adıyaman’ı fethetmek için gönderilir ve bu zat şu anki türbesinin orada vefat eder. Adıyaman’ın ziyaret edilen noktalarından biri olan Abuzer Gaffari Türbesi, tasavvuf kokan bir atmosferde güzel bir ziyaret olabilir sizler için. 

nemrut-dagi

NEMRUT DAĞIAdıyaman ve Malatya arasındaki iller tarafından paylaşılamayan Nemrut Dağı, kimilerine göre Bitlis’e bağlıdır. Genç bir yanardağdır ve Van Gölü’nün batısında kalır.Dağın 4000 metre yüksekliği ve ilginç yapıları vardır. Bir kralın mezarı, 2000 metre yüksekliği olan bir piramit ve heykeller bulunmaktadır. Heykellerin her birinin 8-10 metre yüksekliği vardır. Dünyanın sekizinci harikası olarak görülmektedir ve dünyanın en bilinen ilk horoskopu buradadır.Nemrut Dağı’nı gezerken eskide olmuş tüm tarihi olayları çevresinde hissedebilirsiniz. Üstelik gün doğumu ve batımının en harika göründüğü yere gidip o görüntüye şahit olmak her şeye değer. Kayıp olan tüm duygularınızı güneşin batışını izlerken bulacaksınız.

arsameia-oren-yeri   ARSAMEİA ÖREN YERİKral I. Antiochos kitabelerinde söz edildiğine göre, Arsameia İ.Ö. 2. Yüzyılın başlarında Kommagene’lerin atası Arsemez tarafından Kahta çayının doğusunda Eski Kahta kalesinin karşısında kurulmuş Krallığın yazlık başkenti ve idare merkezidir.Güneydeki tören yolunda Mitras’ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı, yazıtın bulunduğu yerden başlayan 158 m. derine inen bir tünel ile yazıtın batısında benzer bir kaya dehlizi bulunmaktadır. Tepe üzerindeki platformda Mithridathes Callinichos’un mezar tapınağı ve sarayı yer almaktadır. Arsameia ören yeri, Adıyaman’a 60 km. uzaklıktadır.

haydaran-kaya-mezarlari 

 HAYDARAN KAYA MEZARLARI

Adıyaman’ın 17 km kuzeyinde Taşgedik köyü sınırları içinde bulunur. Burada kaya mezarlar ve Güneş Tanrısı Helios ile Kommagene Kralı Antiochos’un tokalaşma kabartmaları vardır.

 

 

nemrut-dagi-milli-parki   NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI

Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Kommagene Uygarlığı eserlerinin bulunduğu 2150 mt yükseklikteki milli park.Araştırmalar sonucu eserleri Kommagene Kralı I. Antiochos’un yaptırdığı ortaya çıkmıştır. Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, Nemrut UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır. Dünyadaki en güzel gün doğumu ve batımının buradan izlendiği söylenmektedir. Kommagene Uygarlığı’nın Roma İmparatorluğuyla MS 72’de yaptıkları ve kaybettikleri savaştan sonra bağımsızlıkları sona ermiştir.

adiyaman-muzesi
 

   ADIYAMAN MÜZESİ Adıyaman Müzesi, 1982 yılında şuan ki modern görünümüne kavuşmuştur. Müzede, Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma İmparatorluğu, Helenistik dönemlere ait eserler yer almaktadır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ