Ngorongoro Krateri (Tanzanya)

  • 06 Nisan 2014
  • 508 kez görüntülendi.
Ngorongoro Krateri (Tanzanya)

Ngorongoro Krateri (Tanzanya)

Ngorongoro Koruma Alanı, Tanzanya’da Crater Dağlık alanında bulunan bir UNESCO Dünya Mirası ve koruma alanıdır. Ngorongoro Koruma Alanı’nı, Tanzanya devletinin bir kolu olan Ngorongoro Koruma Alanı Müdürlüğü idare etmektedir.

Olduvai Gorge’deki fosillere dayanarak bölgede bazı maymun türlerinin yaklaşık 3 milyon senedir yaşadığı söylenebilir. 1892’de Oscar Bauman’ın Ngorongoro Kraterini ziyaretine kadar buraya hiçbir Avrupalı gelmemiştir. İki Alman kardeş (Adolph and Friedrich Siedentopf) Alman Doğu Afrikası’ndan kiraladıkları arazide I. Dünya Savaşı çıkana kadar tarım yapmışlardır.

1928 yılında, avcılık Siedentopf çiftlikleri hariç, Ngorongoro Koruma Alanında yasaklanmıştır.
Koruma alanı günümüzde çok amaçlı ve benzersizdir çünkü Tanzanya’daki insan yerleşimine izin verirken yaban hayatını koruyan tek koruma alanıdır.

Ngorongoro Krateri, Doğu Afrika’da bulunan birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kraterde yaklaşık 25.000 büyükbaş hayvan yaşamaktadır. Bu hayvanlar arasında popülasyonu 1964-66 senelerinde 108 iken 1995’te 11-14’e kadar düşen Kara gergedanlar bulunmaktadır. Diğer toynaklı hayvanlar: Afrika Antilobu (1994’te 7000 tane), zebra (4000 tane), ceylan (3000 tane).

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ