Devler Kaldırımı (Kuzey İrlanda)

  • 06 Nisan 2014
  • 860 kez görüntülendi.
Devler Kaldırımı (Kuzey İrlanda)

Devler Kaldırımı (Kuzey İrlanda)

Devler Kaldırımı Hakkında Bilgi ve Devler Kaldırımı Tarihi

Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway) ilk olarak 1693 yılında belgelenmiş olup, 1740 yılında dünyaya tanıtılmıştır. UNESCO’nun 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil ettiği Devler Kaldırımı sütunlar, mağaralar ve kumlarla kaplı koylardan oluşan güzel bir bölgeden oluşmaktadır. Bölgeye ilkbahar veya yaz aylarında karayolu ile ulaşım mümkündür.

Devler Kaldırımı Gezilecek Yerler

Devler Kaldırımı ilginç jeolojik oluşumların bulunduğu bir bölge olduğundan bu oluşumları yakından görmek yapılması gereken en önemli aktiviteyi teşkil etmektedir.

Devler Kaldırımı, 60 milyon yıl önce büyük bir yanardağ patlaması sonrası, yanardağın dışına taşan çok büyük miktarda erimiş magma akması sonucu oluşmuştur. Magma soğudukça, bugün görülmekte olan altıgen sütunları ortaya çıkaracak şekilde çatlar. Bölgede bulunan 37000’e yakın sütun, yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bazı yerlerde katılaşmış lav akıntıları 28 Metre derinliğinde ve en yüksek sütunlar ise 12 Metre yüksekliğindedir.

Bölgede bulunan minik bir ada olan Staffa’da da aynı büyük lav akıntısından kaynaklanan benzer oluşumlar mevcuttur. Lavların akıntısından oluşan yol; bir rivayete göre büyük savaşçı dev Finn Mac Coll tarafından sevgilisine ulaşmak için yapılmıştır. Bir başka efsaneye göre ise yolu bir başka savaşçı Benandonner’e ulaşmak için yapmıştır.

Devler Kaldırımına Nasıl Gidilir?

İrlanda’ya ülkemizden ve tüm dünyadan direkt uçuşlar ile ulaşmak mümkündür. Yerel uçuşlar ile ve akabinde karayolunu takiben Devlet Kaldırımı’nın bulunduğu bölgeye ulaşılabilmektedir.

Kuzey İrlanda’da bulunan Devler Kaldırımı, volkanik kökenli bir jeolojik oluşumdur. Devler Kaldırımı; İrlanda’nın Kuzey kıyısında yer alan Antrim bölgesi civarındadır. Macera tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği bölge Bushmills’e yaklaşık 2 Km, Coleraine ve Balllycastle’a ise 13 Km uzaklıkta olup, karayolu ile ulaşım mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ