Balıkesir’in Görülmesi Gereken Tarihi Mekanları ve Yöresel Yemekleri

  • 12 Aralık 2015
  • 227 kez görüntülendi.
Balıkesir’in Görülmesi Gereken Tarihi Mekanları ve Yöresel Yemekleri

Balıkesir’e gezmeye gidecek yada Balıkesir hakkında meraklı olanlar için Balıkesir ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatmak istedik. Böylelikle şehirleri gezmek istediğiniz takdirde zaman kaybetmeden kısa sürede çok yer gezip görebilir ve yeni lezzet ve tadar keşfedebilirsiniz.

En meşhur tarihi mekanlarından başlayalım.

Balıkesir’in Kozak yaylası, Cunda Adası, Agia Paraskevi Manastırı,  Kuvayi Milliye Müzesi, Balıkesir Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir Güre Kaplıcaları ve Balıkesir’in Gönen ilçesi çok meşhurdur.

Tarihi gezi alanları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de dikkat çeken Balıkesir’de eski çağlarda Misyalıların yaşadığı bir yerleşim alanıydı. Tarihinden bu yana birçok önemli olaya şahit olan şehir, günümüzde gezilmesi gereken şehirler arasındadır. Balıkesir’in neyi meşhur, Balıkesir’de ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Höşmerim, Balıkesir Kaymaklısı, Susurluk ayranı, Ayvalık tostu, Susurluk Ayranı ve Tostu, Manyas Gölü ve Manyas Yoğurdu, Ayvalık ve Edremit Zeytini, Kaz Dağları Milli Parkı, Bor mineralleri, Gönen-Manyas-Burhaniye Kaplıcaları, Kaz Dağları Sarıkız Şenlikleri, Şahin Deresi Kanyonu, Sütüven Şelalesi, Ayvalık-Altınoluk-Akçay-Ören Turizm Merkezleri, Hasanboğuldu, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi.

Ayrıca dönerken sevdikleriniz için hediye edebileceğiniz Balıkesir’e has “Balıkesir  Kolonyası” mevcuttur. 🙂

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ