Gebelikte Reflü (Mide Problemleri )

  • 09 Nisan 2015
  • 390 kez görüntülendi.
Gebelikte Reflü (Mide Problemleri )

Hamile kadınların 3’te 2’sinde görülen reflü, gebelikte görülen mide yanması şikayetinin esas nedenidir ve sindirim enzimleri içeren mide sıvısının yukarıya yemek borusuna doğru kaçması ile bu sıvıya dayanıklı olmayan yemek borusunun tahrişi sonucu ortaya çıkmaktadır.Gebelik reflüsü görülme riski gebeliğin ilerleyen haftalarında artmakta ve gebelik haftası dışında, kişinin daha önce reflü yakınmaları bulunması ve önceden doğum yapmış olması gebelik reflüsü için risk faktörleri arasında sayılmaktadır.

Gebelik esnasında artan kadın üreme hormonu progesteron’ un yemek borusunun ucundaki kapakçığın kapanma basıncını düşürmekte ve bunun sonucu gebelerde reflü şikayeti ortaya çıkmaktadır.

Kelime anlamı “geri kaçış olan” reflü, sindirim enzimleri içeren mide sıvısının yukarı doğru yemek borusuna kaçması ve bu sıvıya dayanıklı olmayan yemek borusunun tahriş olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Reflü aslında birden çok faktöre bağlı olarak gelişen bir rahatsızlık olmasıyla birlikte ana neden yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık basıncının azalmasıdır. Kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen yemek borusunun ucundaki kapakçığın basıncını düşürücü etkiye sahip olduğu için gebelerde reflü şikâyetleri artış göstermektedir. Gebelik ilerledikçe karın içi basıncı ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı artmakta ve bu baskıda reflüye bağlı yakınmaları arttırmaktadır.

Hastaların çoğunda yakınmaların ilk veya ikinci üç ayda başlamakta ve ilerleyen aylarda yakınma sıklığının ve derecesinin artarak ilerleyebilmektedir. Gebelik sırasında ortaya çıkan mide reflüsü genel olarak hafif seyreder ve doğum sonrasında da yakınmalar genellikle kaybolur. Ciddi reflü komplikasyonları gebelik esnasında çok nadir görülür. Bu nedenle gastroskopi ve diğer ileri tanı yöntemleri genellikle gerekli olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ