Anne Olmaya Hazır Mısınız?

  • 08 Aralık 2014
  • 621 kez görüntülendi.
Anne Olmaya Hazır Mısınız?

Gebe kalacak anne adaylarının sigara ve alkolden uzak durmasını ve besleyeci gıdalardan takviye alması gerektiğini vurgulayan Çam, egzersiz ve kilo alımının kontrol altına alınması gerektiğini söylüyor. Gebe kalmadan önce plan yapmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, annenin gebelik öncesi sağlık kontrollerinden geçmesinin, anne ve baba adayının bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyor.
Günümüzde oldukça sık karşılaşılan gebelik problemleri, annenin ve bebeğin ciddi hasarlar almasına neden oluyor. Hamilelikten önce anne sağlığı hem bebeğin hemde annenin rahat bir gebelik dönemi geçirmesini sağlıyor.
Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Meltem Çam, gebelikten önce sağlıklı beslenmenin öenmli olduğunu ve annenin yeteri kadar folik asit alması gerektiğini söylüyor
Anne adyalarının hamilelik öncesi döneminde Human Papilloma Virüs (HPV), grip, hepatit B ve kızamıkçık aşılarını yaptırması gerekiyor. Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, böbrek ve astım gibi ciddi rahatszlıkları olan anne adylarının kulandıkları ilaçların, gebeliğin ve hastalığın dönemine göre planlanması anne ve bebek için daha uygun olacaktır. Ayrıca genetik bozukluklar annenin yaşıi erken doğum gibi olaylar, yeni gebelikte düşük tehlikesine neden olabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ