Gebelikte 2.Ay

  • 30 Ocak 2014
  • 656 kez görüntülendi.
Gebelikte 2.Ay

Artık beklenen adetin gebeliğe bağlı olarak gecikmiş olduğu kesinleşti. Bundan sonraki haftalarda anne adaylarını büyük değişiklikler bekliyor.

Bu dönemde bebeğin organ gelişimi başlar ve buna bağlı olarak salgılanan hormonların etkisiyle memelerde dolgunluk, hassasiyet gibi belirtiler yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Zira süt bezleri gerekli işareti almış ve hazırlık yapmaya başlamıştır. Sık sık acıkma ya da iştahsızlık, sabah bulantıları, bel ağrısı, uykuya eğilim, bazı yiyeceklerden, keskin kokulu parfüm ve sigaradan tiksinme( Sigara içen annelerin %80-90’ı kadarı bu dönemde sigaradan soğur) gibi birçok belirtiler, artan hormonların etkisiyle ortaya çıkan diğer belirtilerdir.

”’Belirtiler anneden anneye farklılık gösterebilir”’

2. ayda bebekte artık organlar normalde nerede olacaksa hücreler o tarafa doğru hareket etmeye başlar. Artık bebeğinizin kalp atışlarını ultrasondan duyabilirsiniz. Ultrasonda kalbin normal bir insandan daha hızlı attığı görülür. Beyin hücreleri oluşmaya başlar. Kollar ve bacaklar taslak halinde ve iç organlar oluşum aşamasındadır. Bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç deri) denilen en üst tabakada gelişmeye başlar.  Aynı zamanda deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimine yardımcı olur. Kalp ve dolaşım sistemi orta tabakada (mezoderm) şekillenmeye başlar.

Aynı zamanda bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuları, dış deride ise (endoderm) bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organları şekillenir.

Bu dönemde bebeği besleyecek ve oksijenin bebeğe ulaşmasına yardımcı olacak koryon villus adı verilen doku ve kordon bağı oluşmaktadır.

Bebeğinizin boyu 8.hafta da “tepeden tırnağa” 1- 1,5santimetre iken, 9.haftanın sonunda boyu 4santimetreyi bulur. Ağırlığı yaklaşık 4gramdır.

Dikkat Bu dönemde adet dönemlerindeki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum gittikçe daha yoğun bir hal alabilir. Belirtiler kişiye özeldir. Bazı anneler ilk aylarda bebeğin yaşadığına dair hiçbir şey hissetmeyebilir, korkmalarına gerek yoktur. Önemli olan bebeğin kalbinin attığının ultrasonda görülmesidir.

Bu ayda da genel kontrollerinizi ihmal etmemeli ve beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ