Gebelik ve Gelişim Dönemleri – 1.ay

  • 30 Ocak 2014
  • 525 kez görüntülendi.
Gebelik ve Gelişim Dönemleri  – 1.ay

Artık bir bebeğiniz olmasının zamanının geldiğine karar verdiniz. Ve farklı bir heyecanla hazırlıklar yapmaya başladınız. Tabi ki ilk hazırlık bebeğin gelişiminin takibi olmalı ve yavaş yavaş donanımlı bir anne olabilmek için araştırma yapmaya başlamalısınız.

Hamileliğin birinci ayında âdet gecikmesi yeni yeni olur. Gebelik testi idrarda ya da kanda yapılabilir.

İdrarda yapılan testler âdet gecikmesi olduktan 3-4 gün sonra pozitif sonuç vermeye başlar. İdrarda pozitif çıktığı anda ana rahmindeki bebek henüz daha milimetreden bile daha ufaktır, daha yeni hücresel farklılaşma olmuştur.Yani birkaç hücreden ibarettir ve organ farklılaşması daha yeni başlamıştır.

Ana rahmine yeni düşüp spermle yumurta hücresi döllendikten sonra tek bir hücre haline gelir ve hücreler bölünerek embriyoyu oluşturur.

Toplam gebelik (hamilelik) süresi ortalama olarak 40 hafta yani 280 gündür. Gebelerin çoğu 40 haftayı doldurmadan doğum gerçekleşir. Ama az da olsa 40 haftalık süreyi geçen gebelerde vardır. Bu durumlar normal kabul edilir. 

Gebelik 3 dönem olarak incelenir. Her dönem 3 aylık bir süreyi kapsar ve bu 3aylık süren zaman dilimine trimester adı verilir.Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

1.Trimester Birinci trimester, bebeğinizin organ gelişimin başladığı ve büyük ölçüde tamamlandığı, bedeninizin gebeliğe uyum sağladığı dönemdir.

2.Trimester İkinci trimester, bebeğin organlarının ve tüm bedeninin kitlesel olarak hızla büyüdüğü, sizin de gebeliğe tümüyle uyum sağladığınız dönemdir.

3.Trimester Üçüncü trimester ise bedeninizde doğuma yapılan hazırlıkların hızlanarak devam ettiği bir dönemdir. Bebeğinizin bedeni büyümeye devam ederken, akciğerlerinin olgunlaşması,sizin de fiziksel ve ruhsal olarak doğum eylemine hazırlanmanız bu dönemde gerçekleşir.

Gebeliğin ilk ve son ayları bebeğin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi ve gelişiminin devam edebilmesi için oldukça önemlidir.Bu sebeple her şeyden önce bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde, kendinize bu konuda uzman bir doktor seçmelisiniz. Ve doktorunuz ile birlikte bebeğinizin genel durumunu kontrollerinizi aksatmadan takip etmelisiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ