Çocuklara Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • 31 Ocak 2015
  • 1.871 kez görüntülendi.
Çocuklara Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Oyun ve Oyuncak seçimi

Oyun ve oyuncakların çocukların gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla her ikisinin de seçiminde anne-babaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır.


Çocukların çıngırakla başlayan oyuncak serüveni, müzik aletleri ve bisikletle devam eden ve onlar ergenlik sürecine gelene kadar bitmek bilmeyen bir serüvendir anne-babalar için. Ce e ile başlayan oyun süreci de saklambaç ve daha aklınıza gelebilecek pek çok oyunla devam eder. Oyun ve oyuncaklar çocukların en büyük eğlencesidir. Ve çocukların bu eğlencesini yararlı bir yaşam deneyimine dönüştürmek de anne-babaların elindedir. Anne – Babaların çocuklara oyuncak alırken dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunları maddeler halinde örneklemek gerekirse ;


* Oyuncak seçerken anne-babanın istek ve beğenilerinin yerine çocuğun yaşı ve becerilerinin göz önüne alınması gerekir.

* Oyuncaklar Bedensel, zihinsel, sosyal ve dil gelişim alanlarının tümünü birden destekleyebilecek zengin uyarıcıları içermeli, çok fonksiyonlu olmalıdır.

* Çocuğunuza yaşına göre oyuncaklar almayı tercih edin. 7 yaşındaki bir çocuk için güvenli olan oyuncak 3 yaş için tehlikeli olabilir.

* Bir çocuğun hoşlandığı oyuncağı diğeri istemeyebilir ya da farklı bir şekilde kullanabilir. Çocuklar oynarken istemedikçe oyunlarına karışmayın, doğrusunu göstermek için çocukları zorlamayın.

* Üzerinde sırf eğitici yazıyor diye bir oyuncağı satın almayın. Çocuğun sevdiği diğer bir oyuncak da eğitici nitelikler taşıyabilir.

* Oyuncakları, çocukların hayal güçlerini geliştirebilecek ve basit olanlarından seçin. Küçük bir çocuk için kumaştan yapılmış basit bir bebek ya da kukla, çok yararlı olabilir. Pahalı oyuncak her zaman iyi oyuncak demek değildir.

* Oyuncağın sayısından çok niteliğine önem verin.

* Oyuncakların üzerinde anne – babaya göre oyuncağın nasıl sunulması gerektiği ve tehlikelerini belirten dikkat çekici, okunaklı ve Türkçe olarak yazılmış, uyarılara dikkat edilmelidir.

* Ülkemizde henüz yeni yeni oluşmaya başlayan, oyuncak üzerinde bulunması gereken T.S.E. ambleminin olup olmadığına dikkat edin.

* Ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklar doğallığı nedeniyle diğer malzemelere göre daha sağlıklıdırlar. Ahşaptan yapılmış oyuncak alırken küçük oyuncaklar için gürgen ağacından imal edilmiş olanlarını, büyük oyuncaklar için de çamdan imal edilmiş ve budaksız olanlarını seçin.

Sizlere ahşap malzemelerden yapılmış eğitici materyaller hakkında bilgi vermek istiyorum.

1. KULPU SİLİNDİRLER KOMBİNASYONU;
  

**Kulpu silindir kombinasyonları 4 kavramdan oluşur. Bunlar; Kısa- Uzun , İnce- Kalın , Dar – Geniş ve Boyutsuzdur. Her kombinasyonda 10 adet silindir bulunur. Bu silindirler çıkarıp içine geçirmelidir.

**
Kulpu silindir kombinasyonları çocukların el-göz koordinasyonuna katkıda bulunur.

**
Kulpu silindir kombinasyonları çocukların motor gelişimine katkıda bulunur.

**
Kulpu silindir kombinasyonları çocukların matematiksel düşünmesine katkıda bulunur.

2.SES TÜPLERİ;


**
Ses tüpleri iki kutudan oluşur mavi ve kırmızı renkli. Her kutunun içerisinde 6 adet  birbirinden farklı sesler vardır. Kırmızı kutunun içinde ki ses tüpleri ile mavi kutunun içinde ki ses tüpleri eşleştirilir.

**
Ses tüpleri duyu materyalleridir.

**
Ses tüpleri çocukların işitme duyusana katkıda bulunur.

**
Ses tüpleri çocukların motor gelişimine katkıda bulunur.3. TRİNOMİAL KÜP

Trinomial Cube

** Trinomial küp : Zeka küpü demektir.

** Trinomial küpün içerisinde toplam 27 adet birbirinden farklı küpler vardır.

** Trinomial küpün üzerinde ki şeklin aynısı yapılmalıdır. Trinomial küpün kısa , orta ve uzun dan oluşan 3 boyutu vardır.

** Trinomial küp çocukların matematiksel  düşünmesine katkıda bulunur.

** Trinomial küp çocukların motor gelişimine katkıda bulunur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ