Bebek Beslenmesinde Sık Yapılan Hatalar

  • 11 Aralık 2014
  • 482 kez görüntülendi.
Bebek Beslenmesinde Sık Yapılan Hatalar

Bebeklik Döneminde Yanlış Oluşan Beslenme Alışkanlıkları Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor.

Bebeklerin bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde gelişebilmesi için 0-2 yaş arasındaki bebek beslenmesi çok önemlidir. Bu yaş aralığında doğru beslenemeyen bebeklerde ilerleyen yıllarda hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olmaktadır. 0-2 yaş aralığındaki bebek beslenmesinde protein, demir ve zeka gelişimini etkileyen vitamin ve minerallerce zengin gıdaların tercih edilmesi büyük önem taşır.

Herhangi bir zaruret olmadığı sürece bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek özellikte müthiş bir besin kaynağıdır. Her annenin sütü kendi bebeğine özel olarak üretilmekte ve bir nevi çocuğu hastalıklara karşı koruyucu aşı özelliğindedir. Ancak anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda veya bebeğin anne sütü alamadığı durumlarda bebek anne sütüne ek olarak formül sütler ile beslenebilir. Ancak 1 yaşından önce bebeğe kesinlikle inek sütü verilmemelidir. Bir yaşından önce verilen inek sütü bebekte, alerjik reaksiyonlara, kabızlığa ve demir eksikliğine neden olabilmektedir.

6. aydan sonra anne sütü bebeğe yeterli gelmemeye başlayacaktır. İhtiyaçlarını daha zengin bir şekilde karşılayabilmek için bebeğe 6. Aydan itibaren ek gıdalar verilmelidir. Ek gıdaya geçişte ne erken ne de geç davranılmalıdır. 6. ay bebekler için kritik dönemdir. 6. Aydan önce bebeklerin mide- bağırsak sistemi ve böbrek fonksiyonları yeterince gelişmediği için verilen ek besinler bebeğin fonksiyonlarının gelişimine engel olacaktır. Bu da çeşitli mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarına yol açacaktır.
Bebeklere 1 yaşından önce tuz ve tuzlu yiyecekler verilmemelidir. Erken yaşta verilen tuz damarlarda birikime yol açtığı için ileri yaşlarda yüksek tansiyon rahatsızlığı çıkma riskini arttırmaktadır. 1 yaşından önce bebeğe bal verilmesi botulizm rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yumurta, kakao, çikolata ve çilek gibi besinler 1 yaşından önce bebeğe verildiği takdirde bebekte alerjik reaksiyonlar görülebilir. 2 yaşına kadar ise kuruyemiş gibi sert besinler bebeğe verilirken çok dikkatli olunmalıdır. Ezerek verilebileceği gibi kesinlikle bütün halde ve asla çocuğun eline verilmemelidir. Bebeğin nefes borusuna kaçabilen bu besinler erken bebek ölümlerine yol açmaktadır.

Ek gıdaya geçişte yapılan hatalardan birisi de bebeğe verilen gıdaların pütürsüz bir şekilde verilmesidir. Bebek pütürsüz gıdalara alışacağı için çiğneme fonksiyonları istenen düzeyde gelişmeyecek ve ilerde çiğnemek durumunda kalacağı et gibi sert besinleri yemekte zorlanacak ve bu yüzden gıdayı reddedecektir. Bu yüzden 8. Aya kadar verilecek besinler hafif pütürlü ve bebeğin çiğneme fonksiyonlarını geliştirecek nitelikte olmalıdır.
Bebeğe verilecek ilk gıdalar sebze ve meyve püreleri, yoğurt ve çorbalar olmalıdır. Ancak verilecek besinlerin bebekte alerjiye neden olup olmadığını anlamak için her yeni gıda tek başına verilmelidir ve üzerinden en az üç gün geçmedikçe farklı bir besin verilmemelidir. Bebeğe ilk kez verilecek besinler yavaş yavaş ve az miktarlarda verilmelidir. İlk denemelerdeki amaç bebeğin karnını doyurmak değil besinlere alıştırmaktır.

Bebekler ilk kez tanıştıkları besinleri reddedebilirler. Bu konuda ısrarcı olunmamalı ve bebeğe farklı alternatifler sunulmalıdır. Bebek sevmedi düşüncesi ile verilen besinden vazgeçilmemeli birkaç gün sonra aynı besin tekrar denenmelidir.

1 yaşından itibaren çocuklar anne-baba ile sofraya oturmalı ve onlara vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat yönünden zengin besinler sunulmalıdır. Anne – babalar yeme alışkanlıkları ile çocuklarına örnek olmalıdır. Evde bir yemek düzeni olmalı ve bu konuda kurallar konulmalıdır. Aile hep birlikte sofraya oturmalı ve çocuk yemek yerken onu destekleyici sohbetler yapılmalıdır. Çocuklar televizyon karşısında yemek yemeye alıştırılmamalıdır. Çocuklara yemekten önce atıştırmalık verilmemelidir. Bu çocuğun iştahının kaçmasına sebep olacaktır.
Son olarak ise çocuklar kesinlikle abur cubur yiyeceklerden ve sağlıksız pişirilmiş yiyeceklerden (hamburger- patates kızartması) uzak tutulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ