Anne-Baba ve Çocuk ilişkisi

  • 29 Ocak 2014
  • 643 kez görüntülendi.
Anne-Baba ve Çocuk ilişkisi

 

Annenin çocukla ilişkisinin en önemli evresi, doğumdan hemen önce başlar ve doğumdan sonraki aylarda daha da kuvvetlenerek devam eder. İlk olarak annenin eşinin desteği olmak üzere çevresinde aile de dahil olmak üzere birçok kişinin destek ve yardımına ihtiyacı olacaktır. Anne çocuk ilişkisinde fiziksel temas, çocuğun sağlıklı gelişim gösterebilmesi için büyük önem taşır.  Annenin bedenin kokusu, vücudunun ısısı hatta çocuğu kucağına alış biçimi bile iletişimde çok önemlidir. Özellikle 0-3 yaş arasında olması gereken bu yakın ilişkinin gerçekleşmemesi, gelecekte görülebilen birtakım davranış bozukluklarının sebebi olarak gösterilmektedir.

Yine bu dönemde annenin yokluğundan kaynaklanan “duygusal yoksunluk”, gerek zihinsel gerek duygusal ve sosyal gelişim gerilemesine ve gecikmesine neden olabilmektedir.

Hayatın ilk yılında bebeğin psiko-sosyal görevi, güvenmeyi öğrenmektir. Bebek ile annesi arasındaki ilişkiden doğan güven duygusu, insanın ileride kuracağı kişiler arası ilişkilerin temelini oluşturur.

Bu dönemde çocuk anne ve baba tarafından yeterli fiziksel-duyusal veya duygusal tatmini yaşayamamışsa, ilerleyen gelişim dönemlerinde anne ve babaya başta olmak üzere, çevresindeki diğer kişilere karşı güven eksikliği hissetmeye başlar.

Bu yüzden bebeğin ihtiyaçlarına ilk olarak annenin yerinde ve zamanında yönelebilmesi, onun sıkıntılarını giderebilmesi, sözsüz dilini anlayabilmesi, kurulan karşılıklı anlayış ve güvenin temelini oluşturması gerekir.

Anne bebek arasındaki ilişkiler öncelikle bebeğin fiziksel ve ruhsal gereksinimlerini doyurur. Annenin okşayarak, besleyerek, oynayarak çocuğuyla kurduğu diyalog, duygusal doyumun sağlanmasına ve anne-çocuk arasındaki köprünün pekişmesine neden olur. 

Her çocuk başlı başına bir bireydir ve gerek biyolojik ve genetik yapısı, gerekse zeka, duygusal ve sosyal gelişimi açısından bir diğer bireyden karakteristik açıdan farklıdır. Bu nedenle çocuk yetiştirirken çocuğun içinde bulunduğu dönem göz ardı edilmeden yani gelişim dönemlerine uygun olacak biçimde davranılmalıdır. 

Sağlıklı anne çocuk ilişkisinin oluşumunda annenin ruh sağlığı büyük önem taşımaktadır. Mutsuz bir evlilik sonucu, annenin eşinden yeterli ilgi görememesi, ailenin ekonomik sıkıntıları, babanın çocuğun doğumunu isteksiz bir şekilde karşılaması, annenin gerginliğini artıran, dolayısıyla anne çocuk ilişkisini zedeleyen etmenlerdir.

Bu sebeple aile içerisindeki sevgi ve güven eğitimi, bebeklik döneminde anne ile bebek arasında başlar daha sonraki çocukluk döneminde ise anne ve babanın birbirleri ile olan sevgi ve güven ilişkisi ile pekişir. Anne, baba ve çocuk üçlemesi içerisinde çocuğun gelecekteki karakteristik özellikleri şekillenmiş olur.

Bu durum çocuğu yetiştiren kişi ve/veya kişilere göre değişim gösterebilir. Çocuk anneanne, babaanne ya da bakıcı tarafından büyütülüyorsa yani bakımı ve diğer ihtiyaçları bu kişiler tarafından sağlanıyorsa çocuğun gelişimini onlar şekillendirir. Çocuğun gelişimi açısından çok önemli olan bu dönemde(0-3 yaş )anne ve babadan çok onlarla etkileşim içerisinde olduğu için onları örnek alır. Ve onların değer yargılarına göre gelişim gösterebilir.

Bu dönemde mümkün olduğunca çocuklardan uzun süreli ayrı kalmamalı ve çalışan anne babalarında ayrı kaldıkları bu süre zarfını telafi edecek etkinliklerle, çocuğun gelişimine olumlu etkide bulunmaları gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki ,önemli olan çocuklarımızla uzun süre vakit geçirmek değil,onlarla geçirdiğimiz bu süreyi verimli kılmamızdır. Yani saatlerce çocuğumuzun yanında pasif- etkileşime girmeden durmak yerine, 1 saat dahi olsa ona ayrılan zaman dilimi içerisinde çocuğumuzla birebir etkileşime geçmeli ve ona ayırdığımız bu zaman zarfında yalnızca onunla ilgilenerek ona değer verdiğimizi hissettirmeliyiz.

Bu durum çocuğumuzun psikolojik ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyerek sağlıklı bir kişisel gelişim göstermesini sağlamış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ